جنسی - زناشویی

تغییر رفتار همسر با بدترین شیوه ها

تغییر رفتار همسر

تغییر رفتار همسر با بدترین شیوه ها

هرگز با این شیوه های غلط رفتار همسرتان را تغییر ندهید

بدترین شیوه‌ها برای اصلاح رفتار همسرتان را انتخاب نکنید.

شاید شما هم از دست بعضی رفتارهای همسرتان خسته شده اید و فکر می کنید تغییر رفتارهای او بدون جر و بحث، امکان پذیر نیست. البته توجه داشته باشید که ممکن است بعضی رفتارهای همسرتان فقط از نظر شما اشتباه باشد که در این صورت باید نظر و ذهنیات خود را تغییر دهید. با این حال، ما گاهی می خواهیم به هر قیمتی که شده، رفتار همسرمان را تغییر دهیم بنابراین به اهرم زور متوسل می شویم. این قدرت نمایی از اخم کردن شروع می شود و تا جر و بحث و تهدید به جدایی پیش می رود. به گزارش ایسنا این دعواهای کلامی، اگر هم تغییری در رفتار همسرمان ایجاد کند، ظاهری و موقتی است. در این مواقع، همسر شما هر زمان فرصتی پیدا کند به رفتار خود بر می گردد و در صدد تلافی برمی آید تا مرهمی بر احساسات جریحه دار شده خود بگذارد.

بازی با احساسات همسر

جمله هایی مانند «اگر من را دوست داری پس… » یا «با این کارت نشان دادی که مرا دوست نداری»، گاهی از زبان زوجین شنیده می شود؛ در این شیوه، همسران سعی می کنند با به غلیان درآوردن دیگ احساسات یکدیگر روی هم تاثیر بگذارند. ممکن است چنین روشی در مدت کوتاهی جواب دهد، اما در بلند مدت، ممکن است باعث بی علاقگی زن و شوهر به یکدیگر شود.

تکرار بیش از حد

در بعضی مواقع برای تغییر رفتارهای همسرمان، به تکرار بیش از حد متوسل می شویم و مرتب رفتار او را به رویش می آوریم و از او می خواهیم آن را تغییر دهد. وقتی مسئله ای بیش از حد تکرار شود، جایگاه و اهمیت خود را از دست می دهد و به مسئله ای پیش پا افتاده تبدیل می شود. زن و شوهرها باید توجه داشته باشند که در صورت متوسل شدن به این شیوه، ضمن عصبی کردن طرف مقابل، امکان موفقیت را از دست می دهند.

با طعنه و کنایه حرف زدن

روش طعنه و کنایه زدن، روش محبوب بسیاری از افراد برای تغییر رفتارهای همسرشان است. توجه داشته باشید که با این برخوردها، احساس همسرتان نسبت به شما تغییر می کند و محبتش رو به سردی می رود؛ بنابراین شما باید انتظارات تان را شفاف برای همسرتان مطرح کنید و دلایل اشتباه بودن رفتارهایش از نظر خودتان را برای او توضیح دهید.

مقایسه کردن برای ایجاد انگیزه تغییر

یکی دیگر از روش های نادرست، مقایسه کردن است و ما احساس می کنیم برای تغییر رفتارهای همسرمان، نیاز داریم در او انگیزه ایجاد کنیم و یکی از اشتباه ترین روش هایی که به این منظور انتخاب می کنیم، مقایسه همسرمان با دیگران است. نتیجه مقایسه نیز شبیه به 2 روش پیشین است و جز برانگیختن ناراحتی و حتی شاید احساس حسادت نتیجه ای در بر نخواهد داشت.

حل مشکل با دعوا

معمولا هنگام دعوا، مشکلی مطرح می شود و طرفین متوجه موضوع می شوند، اما در یک فضای متشنج نمی توان انتظار داشت به نتیجه ای مطلوب دست یافت، بلکه باید منتظر پیامدهای ناخواسته و نامطلوب بود. بنابراین دعوا و جر و بحث هم نتیجه ای برای تغییر رفتارهای نامطلوب همسر نخواهد داشت.

گروکشی برای تغییر رفتارهای همسر

در این روش سعی می کنیم برآوردن خواسته های همسرمان را به تغییر رفتار او منوط کنیم؛ یعنی استفاده از جمله معروف «اگر تو فلان کار را انجام دهی، آن وقت من هم فلان کار را انجام خواهم داد». این کار موجب ایجاد سیکل معیوب لج و لجبازی می شود و به سرعت دعوا و لجبازی بالا می گیرد و رابطه تلخ می شود.
به طور طبیعی در یک زندگی مشترک، هر 2 نفر خواسته هایی از هم دارند و می توانند از آن به عنوان سلاح استفاده کنند. این شیوه نه تنها جواب نمی دهد بلکه به هیچ عنوان شایسته روابط میان همسران نیست و در تضاد کامل با عشق بی قید و شرط است که یکی از مهم ترین عناصر تشکیل دهنده یک زندگی موفق است.

تحقیر و تمسخر همسر حتی با زبان طنز

تحقیر و تمسخر یکی دیگر از روش های اشتباه مورد استفاده زوجین برای تغییر رفتارهای همسرشان است. گاهی به خیال خودمان با زبان طنز اشتباه طرف مقابل را به او گوشزد می کنیم، اما در همان زمان به شدت همسرمان را می آزاریم، تحقیر می کنیم و چه بسا اعتماد به نفس او را خدشه دار کنیم و به رابطه مان آسیب بزنیم. بنابراین بهتر است همسران تلاش کنند به همدیگر قدرت و اعتبار ببخشند و عزت نفس همدیگر را بهبود دهند باعث پیشرفت و رشد یکدیگر شوند.

احتیاج به تربیت همسر

گاهی اوقات فکر می کنیم خودمان بی عیب و نقص هستیم پس وظیفه خود می دانیم در راه رفع عیوب دیگران بکوشیم، اما در این میان فراموش می کنیم همسرمان شاگرد ما و از آن مهم تر، کودک نیست که ما بخواهیم نقش بزرگ تر را برای او بازی کنیم. همسرمان این روش را نمی پسندد، ناراحت می شود و ما هم به مقصود خود نمی رسیم.

بشناسید، بپذیرید و مدیریت کنید

این اشتباه است اگر فکر کنیم بعد از ازدواج می توانیم همسرمان را به کلی تغییر دهیم. تنها چیزی که می توان به تغییر در آن امید بست، چند نمونه رفتاری است که آن هم باید با ملاحظاتی ویژه انجام شود؛ بنابراین اگر می خواهید راحت زندگی کنید، در صدد تغییر همسرتان بر نیایید بلکه تلاش کنید در رابطه با او از 3 راهکار «بشناسید، بپذیرید و مدیریت کنید» بهره ببرید. در این روش، شما باید ابتدا همسرتان و دیدگاه هایش را بشناسید، سپس آن ها را بپذیرید و در پایان به جای تغییر سعی در مدیریت آن ها داشته باشید. برای تغییر رفتارهای همسرتان در کنار او باشید نه در مقابل او. همچنین فراموش نکنید که هر فردی برای داشتن رفتار بهتر، نیاز دارد احساس بهتری داشته باشد. هر روشی که موجب برانگیخته شدن احساسات منفی در فرد شود، به طور یقین او را برنمی انگیزد تا رفتار بهتری داشته باشد، اما ایجاد هیجانات مثبت موجب می شود که فرد برای پیشرفت و شادکامی خود و همسرش بکوشد.

منبع

برچسب ها

آریوبرزن

آریو اشراقی هستم مدیر سایت وب آریو از بچه های خونگرم جنوب ( خوزستان )، خوشحال میشم که با اشتراک گذاری مطالب، سایت منو حمایت کنید. در ضمن عضویت در کانال تلگرام وب آریو یادتون نره!! @webario

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن