پزشکی سلامت

علائم سرطان معده را بشناسید!

سرطان معده

سرطان معده

 

سرطان معده یکی از شایع ترین سرطان ها در میان مردان و زنان است که تا کنون علت مشخصی برای آن عنوان نشده است.سرطان معده ناشی از رشد خارج از کنترل سلول های بدخیم در معده است که طی سالیان و به آرامی رشد می کند، ولی متاسفانه در مراحل ابتدایی علائم چندانی ندارد و شاید به همین دلیل بسختی تشخیص داده می شود.

خوب است بدانیم که در مراحل اولیه ، سرطان معده معمولا هیچ علامتی ایجاد نمی کند و متاسفانه به همین دلیل ، معمولا وقتی این سرطان تشخیص داده میشود که در مراحل پیشرفته قرار دارد .

سوء هاضمه ، ترش کردن ، کاهش اشتها ، کاهش وزن ، خستگی و ضعف طولانی مدت بدون توجیه و دفع مدفوع سیاهرنگ از جمله نشانه های سرطان معده است .

در بروز سرطان معده چند عامل نقش مهم دارد و عامل اول، تغذیه است. افرادی که سوءتغذیه دارند و بدنشان با کمبود کالری مواجه است بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به این سرطان قرار دارند. کمبود پروتئین ها و ویتامین ها بویژه ویتامین های A و C، مصرف مداوم مواد غذایی چرب و شور و غذاهای آماده و فست فودها نیز از عوامل زمینه ساز سرطان معده محسوب می شود. همچنین بیماری های معده می توانند زمینه ابتلای افراد به سرطان معده را فراهم کنند.

نکته : در اکثر موارد برای درمان سرطان معده نیاز به جراحی است .

در جراحی سرطان معده ممکن است قسمتی و یا تمام معده از بدن خارج شود البته سه نوع عمده عمل جراحی معده برای درمان سرطان معده وجود دارد که یکی تراشیدن مخاط معده از طریق گاستروسکوپی است . این روش فقط در موارد سرطان های با درجه و مرحله پایین و اولیه معده کاربرد دارد .

متخصص گوارش توسط گاستروسکوپ ، مخاط بدخیم معده را می تراشد و از معده خارج می کند . البته برداشتن معده در دراز مدت سبب ایجاد عوارض گوناگونی می شود که برخی از آنها شامل سیری زودرس بعد از صرف مقدار کمی غذا ، ضعف و سرگیجه ، استفراغ ، سوء هاضمه ، اشکال در بلعیدن غذا و کاهش وزن است .

در اکثر موارد علاوه بر جراحی ، بیمار نیاز به دریافت شیمی درمانی و یا رادیوتراپی نیز دارد که این درمان ها برحسب شرایط بیمار ممکن است قبل و یا بعد از جراحی انجام شوند .

پیروی از یک رژیم غذایی سالم، تامین ویتامین های ضروری بدن، مصرف روزانه میوه و سبزی، پرهیز از خوردن غذاهای آماده و کم کردن نمک مصرفی، مصرف نکردن دخانیات و الکل، داشتن تحرک و انجام چکاپ های دوره ای تا حد زیادی مانع از بروز سرطان معده می شود، اما ایمنی 100 درصدی وجود ندارد.

پیشگیری بهتر از درمان است . ورزش منظم و تغذیه سالم کاملا ضروری ست . فاصله گرفتن از افراد منفی باف و دوری از تنش ، اضطراب ، موقعیت های نگران کننده و پر استرس ، به شما کمک می کند از نظر روحی و جسمی در شرایط ایده آل باشید . از همین لحظه شروع کنید .

برچسب ها

آریوبرزن

آریو اشراقی هستم مدیر سایت وب آریو از بچه های خونگرم جنوب ( خوزستان )، خوشحال میشم که با اشتراک گذاری مطالب، سایت منو حمایت کنید. در ضمن عضویت در کانال تلگرام وب آریو یادتون نره!! @webario

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن