دانستنی ها

گلدان آپارتمانی و راهنمای انتخاب مناسب آن

گل آپارتمانی

ممکن است زیبایی یک ظرف قدیمی شما را برای کاشتن گل و گیاه در داخل آن وسوسه کند اما اگر می خواهید این وسوسه هیجان انگیز نتیجه موفقی هم در پی داشته باشد، پیشنهاد می کنیم آشنایی با گلدان های زیر و درنظر گرفتن گلدان مناسب برای هر گیاه را در تصمیمات خود لحاظ کنید و ضمن استفاده از آنها در آپارتمان، بالکن، پشت بام یا حیاط خانه خود، از داشتن فضایی سبز و زیبا لذت ببرید. با ما همراه شوید و این مطلب را مطالعه کنید.

راهنمای انتخاب و خرید گلدان

هر کدام از گلدان ها دارای مزایا و معایبی هستند که در زیر به آنها اشاره می شود.

گلدان های سفالی

گلدان های سفالی با رنگ های گرم مخصوص به خود، تقریبا برای کاشت هر گیاهی مناسب هستند و به آسانی نیز تهیه می شوند.

مزایا: این گلدان ها تقریبا ارزان بوده، دارای طرح ها و شکل های بسیار مختلف و به دلیل سنگینی و مقاومت در برابر باد، مناسب فضای بیرون هستند.

توصیه: با توجه به شکننده بودن آنها، از گذاشتن این گلدان ها در جاهایی که احتمال ضربه وجود دارد، خودداری کنید.

نکته: این گلدان ها به دلیل داشتن منافذ بسیار، زودتر از سایر گلدان ها آب را از دست می دهند بنابراین گیاه داخل آنها به آبیاری بیشتری نیاز دارد. گاهی بر اثر املاح زیاد آب و تعریق زیاد در محل های خیلی گرم، باعث رسوب نمک در دیواره داخلی گلدان می شود و شوری خاک را در پی دارد. نکته دیگر اینکه نوع ظریف آنها تحمل سرمای شدید زمستان را ندارد.

گلدان های پلاستیکی

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، گلدان های پلاستیکی در رنگ ها، اندازه ها و شکل های مختلف با قیمتی ارزان تر از سایر گلدان ها در دسترس هستند.

مزایا: این گلدان ها حداقل قیمت را داشته، بادوام و سبک وزن هستند. همچنین تنوع شکل در آنها زیاد است.
نکته: نوع ظریف آن شکننده است و در سرما زود می شکند. با توجه به اینکه فلاورباکس ها بیشتر از این جنس هستند و در بالکن مورد استفاده قرار می گیرند، باید نهایت دقت را در خرید، کاشت و نصب آن در بالکن آپارتمان های بلند لحاظ کرد.

گلدان های چوبی

ظاهری کاملا طبیعی دارند. چوب رنگ شده ظاهر گرمی دارد. به راحتی می توانید آنها را به رنگ دلخواه درآورید. بیشتر این گلدان ها، از چوب سدر، چوب جنگلی مقاوم یا چوب فشرده اند تا آسیب پذیری آنها در برابر رطوبت به حداقل برسد.

مزایا: این نوع گلدان ها مانند گلدان های سفالی نسبتا ارزان هستند. می توان آنها را سال ها در مناطق سردسیر در فضای سرد بیرون قرار داد. نکته: چوب مقاومی که از انواع آن استفاده می شود مانند سدر، الوارهای مقاوم یا چوب درخت سکویا هستند. در نتیجه در نهایت فشردگی هم مقداری منافذ باز دارند. درزها و منافذ آنها را بسته و برای جلوگیری از پوسیدگی آن را رنگ کنید.
گلدان های چوبی نسبتا سنگین هستند بنابراین حمل ونقل آنها در اندازه بزرگ سخت خواهد بود.

گلدان های فلزی

گلدان های فلزی به تازگی رواج پیدا کرده است. جنس این گلدان ها از مس، روی، گالوانیزه یا چُدن است.

مزایا: استفاده مجدد و در واقع بازیافت، بهترین راه صرفه جویی در هزینه هاست. گلدان های فلزی خراب نمی شوند و این امکان را برای ما فراهم می سازند که مطمئن باشیم در طولانی مدت و سال های سال می توانیم از آنها استفاده کنیم.

نکته: گلدان های فلزی به شدت گرما را به خود جذب می کنند و باعث می شوند ریشه گیاه در برابر نور مستقیم خورشید بسیار گرم شود و صدمه ببیند. مگر اینکه با تنظیم دمای اطراف و دوره های آبیاری منظم با دمای آب کنترل شده از حرارت و گرمای بیش از حد داخلی خاک آن مراقبت کنیم.
همچنین بعضی از کودها ممکن است فلز را از بین ببرند یا حتی ترکیب بعضی از کودها با ترکیبات داخلی فلزی تأثیر کمتری بگذارند.

گلدان های پلی استرن

گلدان های پلی استرن یا پلاستیکی با روکش براق، سبک و مقاوم هستند و نوع جدید آن در مدل و اندازه های مختلف موجود است.

مزایا: این گلدان ها نسبت به گلدان های پلاستیکی قدیمی بسیار مقاومند. می توان آنها را در طول سال بیرون از خانه در فضای باز گذاشت.

همچنین بسیار سبک تر از چوب، سنگ یا سفال هستند.

نکته: نوع با کیفیت آن گران است و همچنین به دلیل سبک بودن در جاهایی که وزش باد شدید است، سرنگون می شوند.

گلدان های سرامیکی براق

گلدان های سرامیکی براق، گران تر از سفال هستند و تنوع رنگ و طرح بی شماری برای انتخاب دارند.

مزایا: این گلدان ها بسیار زیبا و برای قرار گرفتن روی تراس، پاسیو یا جاهایی که دید زیادی دارد، بسیار جالب خواهند بود.
به دلیل نداشتن منفذ، برخلاف گلدان های سفالی به سرعت رطوبت را از دست نمی دهند.

نکته: گلدان های سرامیکی مانند سفال راحت می شکنند و به همان سنگینی هستند. درصورتی که داخل آنها براق نباشد، در جاهای سردسیر باید در سایه و در داخل خانه از آنها استفاده کرد.

گلدان های سیمانی

در جایی که می توانید گلدان سیمانی بسازید، از خرید گلدان صرف نظر کنید. این اتفاق بیشتر در باغچه های بزرگ خانگی یا باغ ها رخ می دهد. شما می توانید هنرمندانه و با سبکی خاص گلدان های سیمانی مختلف درست کنید و از آنها در کل فضای باز باغ یا حیاط خانه و محل کار استفاده کنید.

مزایا: می توان این گلدان ها را به هر شکل، اندازه و طرح دلخواهی ساخت.

نکته: شاید فکر کنید با این گلدان ها، تنوع رنگ ندارید اما می توانید چند عدد قوطی رنگ با چند قلمو به تعدادی از بچه ها بدهید تا این تنوع را روی گلدان شما خلق کنند. همچنین خیلی بیشتر از باقی گلدان ها باید از زهکشی زیر گلدان اطمینان حاصل کنید. ضمن اینکه قبل از استفاده تا زمان خشک شدن به یک ماه وقت نیاز دارید.

گلدان هایی با الیاف نارگیل

گلدان های با الیاف نارگیل معمولا داخل سبد فلزی به صورت آویزان قرار می گیرند. می توانید در داخل این سبدها از خزه یا الیاف نارگیل (کوکوپیت) استفاده کنید تا ظاهری کاملا طبیعی به آنها دهید.

مزایا: خزه و الیاف نارگیل ارزان بوده، در دسترس اند و ضمن سبک بودن استفاده از آنها آسان است.

نکته: رطوبت خیلی سریع از این الیاف عبور می کند. این الیاف مقاوم نیستند و هر سال یا 2 سال یک بار نیاز به تعویض دارند.

منبع

برچسب ها

آریوبرزن

آریو اشراقی هستم مدیر سایت وب آریو از بچه های خونگرم جنوب ( خوزستان )، خوشحال میشم که با اشتراک گذاری مطالب، سایت منو حمایت کنید. در ضمن عضویت در کانال تلگرام وب آریو یادتون نره!! @webario

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن